Wielu z nas szuka idealnego rozwiązania dla siebie. Narzekamy na szefa, który ciągle czegoś od nas wymaga. Jak pokazują badania, coraz więcej osób jest niezadowolonych z wykonywanej pracy, a jeszcze większa liczba osób uważa, że wynagrodzenie nie jest adekwatne do liczby obowiązków czy też odpowiedzialności zawodowej. Ile razy słyszałeś, bądź też sam mówiłeś, że najlepiej byłoby prowadzić własną działalność gospodarczą.
Tylko, które tak naprawdę rozwiązanie jest lepsze. Nie oszukujmy się, zarówno jedno jak i drugie ma swoje plusy i minusy. Trzeba tylko je sobie w jasny sposób przedstawić, aby uzmysłowić sobie, czy nadajesz się na bycie szefem samemu sobie, o innych tutaj na razie myśleć nie będziemy. Praca na etat i jej zalety to: przede wszystkim gwarancja wynagrodzenia, ograniczona odpowiedzialność, praca w określonych godzinach, możliwość korzystania z urlopu w dowolnym dla siebie momencie, nie przejmowanie się zyskami czy stratami firmy. Można więc śmiało powiedzieć, że robimy to co musimy, mamy jasno określony zakres obowiązków. Inne rzeczy czy czynniki nas nie interesują. Wadą jest posiadanie szefa, z którym nie zawsze się zgadzamy, podporządkowanie się, spędzanie w pracy tyle czasu ile wymaga tego od nas umowa.
Teraz popatrzmy na wady i zalety płynące z posiadania własnej firmy. Zaletą jest bycie szefem samemu sobie, możliwość pracy w dogodnym dla nas czasie, nie posiadanie osób nad sobą. Wady to przede wszystkim szukanie klientów jak i możliwości zarobkowych, odpowiedzialność finansowa za całe przedsiębiorstwo. Ponoszenie konsekwencji zarówno za dobre jak i złe decyzje, brak płynności finansowej w przypadku braku zainteresowania.
Warto pamiętać, że własna firma wymaga ogromnego zaangażowania oraz pracy. Jeśli jej nie poświęcisz odpowiedniej ilości pracy jak i czasu, może okazać się, że nie będzie przynosiła ona zysków, a wręcz przeciwnie, będzie generowała straty.
Bycie szefem, jest może rozwiązaniem bardzo kuszącym, ale nie gwarantuje ono wynagrodzenia. Ponadto jest to ryzyko, za które ponosisz odpowiedzialność jak i wszelkie konsekwencje wynikające z ewentualnej porażki. Bilans strat i zysków warto zawsze jednak wykonać, zanim podejmie się ostateczną decyzję.
Jest moda na własną działalność, ale nie można zapominać o negatywnych stronach własnego biznesu, których jest cały szereg.